Menu

Menu

ForsideTestNyhederTestUdviklingsrådsmødeProjekterByerØlgod TorvOm UdviklingsrådetKontaktDagsordenKorrespondanceBudgetGeneralforsamlingVedtægterLinks
Foto:

Links

Besøg de øvrige udviklingsråd, Varde Kommune, lokale foreninger som vi samarbejder med

Varde Kommune

FUR

 

Aflastningstjenesten i gammel Ølgod Kommune

Kontaktperson: Lene Holm - 75 24 31 44 - jensoglene@hotmail.com 

Blå kors, Ølgod

Kontaktperson: Kjeld Hansen - 75 24 50 95 - keld.oda@privat.dk

Dansk Folkeparti - Lokalbestyrelsen

Kontaktperson: Torbjørn Fristed - tf@fristed.nu

Dansk Røde Kors - Ølgod

Kontakt: - 75 27 00 35 - km_arnbjerg@webspeed.dk

Genbrugsbutikken, Ruth Pedersen - 75 24 50 90 - ruth.pedersen@c.dk

Nørklerne, Anne Marie Sørensen - 26 15 52 50 - sven.soerensen@gmail.com

Vågekonerne, Inge Kjær-Sørensen - 23 32 00 52 - ik_so@yahoo.dk

Det Danske Spejderkorps

Kontaktperson: Rudin Riknagel - 20 13 57 38 -  riknagel@bbsyd.dk

Det Konservative Folkeparti i Ølgod

Kontaktperson:

Det Radikale Venstre i Varde Kommune

Kontaktperson: Niels Kr. Nørregaard - 75 26 71 96 - noerregaard@pc.dk

Drabanterne

www.drabant.dk

Kontaktperson: Leif Poulsen - 21 93 97 92 - Leif@oestergaard-mikkelsen.dk

Familie & Fritid Lindbjerg

Kontakt: Lene Hvelplund Christensen - 28 86 38 18 - joglhc@privat.dk

Fremskridtspartiet i Ølgod

Kontaktperson:

Grundtvigsk Foredragsforening

Kontaktperson: Else Maersk - else.maersk@mail.dk

Grænseforeningen for Ølgod og Omegn

Kontaktperson: Hans Vestager - 75 24 11 11 / 29 61 72 92 - hansvestager@gmail.com

Gårde Borger- og Beboerforening

Kontakt: Helle Staal - 50 93 92 65 - ehstaal@bbsyd.dk

Gårde Idræts- og Skytteforening

Kontaktperson: Mona Spanggaard - 75 24 15 04 - mspanggaard@bbsyd.dk

IF Centrum

www.if-centrum.dk

Kontaktperson: Henning Jensen - 40 28 50 47 - ager@bbsyd.dk

Indre Mission Bethania

www.im-oelgod.dk

Kontaktperson: Hanne Lindved - 30 22 47 66 - formand@im-oelgod.dk

KFUM og KFUK i Ølgod

www.oelgod.kfum-kfuk.dk

Kontaktperson: - 75 24 46 62 - jgn@advopartner.dk

Kristendemokraterne i Varde Kommune

www.kd.dk/varde

Kontaktperson: Jens Holm - 75 24 31 44 - jensoglene@hotmail.com

Krusbjerg Borgerforening

Kontaktperson: Dorthe - underbuksen@hotmail.com

Kulturdageforeningen

Kontaktperson: Rigmor Bek Pedersen - 75 24 48 61 - rigmor@bek-pedersen.dk

Lindbjerg Forsamlingshus - Lindbjergvej 33

Kontaktperson: Birgit Jakobsen - 61 34 04 14 - plads til 150 personer og handicapvenlig

Lions Club, Ølgod

www.lions.dk

Kontaktperson: Leif Andersen - oelgod@lions.dk

Luthersk Mission, Ølgod

www.oelgod.dlm.dk

Kontaktperson: Bjarne Thorlund - bjarne_thorlund@hotmail.com

Luthersk Mission Ungdom, Ølgod

www.oelgod.dlm.dk/lmungdom

Kontaktperson: Torben Haahr - 20 42 97 76 - torben_haahr@hotmail.com

 Luthersk Mission, Krusbjerg

www.krusbjergmissionshus.dk

Kontaktperson: Preben Haahr - 75 24 32 10 - famhaahr@mail.dk

Multietnisk Forening i Ølgod og Omegn

Kontaktperson: Agnethe Gammelgaard Jensen - 24 23 32 68 - agnethe.gammelgaard@mail.tele.dk

Natteravnene i Ølgod

www.oelgod.natteravnene.dk

Kontaktperson: Elin Thorup - 23 95 65 22 - elit@varde.dk

On the road again - Ølgod MC Klub

www.oelgod-mc.dk

Kontaktperson: Hans Brogaard - hb@oelgod-mc.dk

Rotary Ølgod

www.rotary.dk

Kontaktperson: Kalle Stærk - 23311202 - kaks@vd.dk

rasmus@larsenporte.dk

Skjern, Tarm og Ølgod Firma og Familieidræt

www.stoefi.dk

Kontaktperson: Karin Heide Jensen - 20 41 24 16 - stoefi@os.dk

Skjern, Tarm, Ølgod og Videbæk frimærkeforening

Kontaktperson: Svend Bek-Pedersen  - svend@bek-pedersen.dk

Skærbæk Mølle Golfklub

www.sm-golfklub.dk

Kontaktperson: Hardy Vedstesen 75 29 17 00 - info@sm-golfklub.dk - Hardy@vedstesen-web.dk

Slægthistorisk Forening af 2005 for Øster, Nørre og Vestre Horne Herred

Kontaktperson: Karl Møller Bargisen - 75 24 30 53 - karlbargisen@gmail.com

Socialdemokraterne i Ølgod

Kontaktperson: Frede Siggaard Pedersen - 25 79 03 61 - 6840@c.dk

 Strellev Forsamlingshus

Kontaktperson: Dorte Lundgaard - 75 25 03 53 - dortelundgaard@live.dk:

www.strellev.dk

Støv-fri, Skjern, Tarm, Ølgod og Videbæk frimærkeklub

www.danfil.dk

Kontaktperson: Arne Refslund - 97 35 23 49 / lokal for Ølgod - Svend Bek-Pedersen - svend@bek-pedersen.dk

 Strellev Jagtforening

www.strellevjagt.dk

Kontaktperson: Ernst Øllgaard - 20 42 51 88 - eol@mail.dk

 Strellev Sogneforening

www.strellev.dk

Kontaktperson: Dennis H. Pedersen - 22 21 66 69 - strellev@bbsyd.dk

Strellev-Lyne Gymnastik- og Idrætsforening

www.slgu.dk

Kontaktperson: Lene Heiselberg - 97 15 76 16 - heiselberg4@hotmail.com 

Western Express line dance

www.western-express-oelgod.dk

Kontaktperson: Charlotte Hansen - 30 23 85 38 - benedikthansen@live.dk

Ældre Sagen

Kontaktperson: Niels Jacob Jessen - 75 24 42 69 - nielsja@dlgtele.dk

Ølgod-Strellev Lokalhistorisk Arkiv

Kontaktperson: Frede Møller Kristensen - 75 24 43 00 - fmk@mail.dk

Ølgod Antenneforening

www.oelgod-antenneforening.dk

Kontaktperson: John Poulsen - john.n.poulsen@webspeed.dk

Ølgod Billard Klub

www.olgodbillard.dk

Kontaktperson: Mogens Haahr - 51 48 22 70 - ms.haahr@pc.dk

Ølgod Borgerforening

www.6870.dk

Kontaktperson: Hans Vestager - hansvestager@gmail.com

Ølgod Bridgeklub

Kontaktperson:  - Jens Kristian Sørensen - marenjks@mail.com

 Ølgod Cykelmotion

www.oecm.dk

Kontaktperson: Kalle Stærk - 23 31 12 02 - kaks@vd.dk

 Ølgod Flyveklub

Kontaktperson: Jan Eriksen - 20 92 01 47 - jan.eriksen@privat.dk

Ølgod Gymnastik- og Ungdomsforening

www.oegu.dk

Kontaktperson: Dorthe Nielsen - 27 64 30 92 - dorthe@3092.dk

Ølgod Handel og Erhverv

www.olgod.dk

Kontaktperson: Peder Gammelmark - 40 60 35 36 - pega@oelgod.hth.dk

Ølgod Havekreds

www.oelgod.mono.net

Kontaktperson: Jytte Skov-Pedersen - 75 24 48 86 - jytteknud.sp@gmail.com

Ølgod Idrætsforening

www.olgod-if.dk

Kontaktperson: Jan Rose Andresen - zinkrose@webspeed.dk - 42 13 10 64

Ølgod Jagtforening

www.olgodjagt.dk

Kontaktperson: Jørgen Poulsen - 27 62 32 96 - formand@olgodjagt.dk

Ølgod Krocketklub

Kontaktperson: Egon Nielsen - 40 73 62 02 - egon.n47@gmail.com

Ølgod Lystfiskerforening

www.oelgodfiskesoe.dk

Kontaktperson: Søren Jakobsen - 61 35 68 45 - tranholm@privat.dk

Ølgod MC 78

www.oelgodmc.dk

Kontaktperson: Hans Jørgen Thomsen - 27 79 22 94 - bjerge@webspeed.dk

Ølgod Menighedsråd

www.sogn.dk/oelgod

Kontaktperson: Anne Mette Strebel - 75 24 51 33 - ajstrebel@bbsyd.dk

Ølgod Museumsforening

Kontaktperson: Sonja Pedersen - 75 24 59 76 - sonjasolvej@gmail.com

Ølgod og Omegns rideklub

www.oor.dk

Kontaktperson: Rikke Friis Spangsberg - 30 27 58 28 - friis-90@hotmail.com

Ølgod og Omegns Venstreforening

Kontaktperson: Mogens Kristensen - 20 41 10 26 - mogenssk@yahoo.dk

Ølgod Pensionistforening

Kontaktperson: Bent Hansen - 20 65 32 63 - krusbjerg@bbsyd.dk

Ølgod Plantagecenterforening

Kontaktperson: Viggo Hansen - viggo38hansen@gmail.com

Ølgod Skytteforening

Kontaktperson: Tommy Kristensen - 40 54 37 98 - tommy74@live.dk

 Ølgod Square Dance Klub

Kontaktperson: Kurt Christensen - 75 26 43 37 - kumec@bbsyd.dk

Ølgod Tennisklub

www.oetk.dk

Kontaktperson: Brian Rasmussen - 21 68 44 74 - brian.rasmussen@c.dk

Ølgod Tværfaglig Efterløns- og Pensionistklub

Formand: Knud Sonne Jensen - 20 67 31 97 - kksonne@jensen.mail.dk

Næst formand: Ole Jepsen

Kasserer: Thomas Uhre Nielsen

Bogholder: Mette Nielsen

Sekretær: Ejvind Sørensen

Best.medlem: Sonja Nielsen

Best.medlem: Ingrid Nielsen

Supplanter: Arne Jensen og Kiss Pedersen

Bilagskontrolør: Vagn Pontoppidan og Erling Nielsen

Supplant: Thomas Sønderby

 

 Ølgod Udviklingsråd

Kontaktperson: Inga Andersen - 50 43 64 92 - ingaandersen@outlook.dk

Ølgod Ungdomshus

www.oelgodungdomshus.dk

Kontaktperson: Jesper Svender - 21 41 33 03 jesper@svender.dk

 Ølgod Valgmeninghed

www.oelgodvalgmenighed.dk

Kontaktperson: Henrik Tygesen - 52 22 52 46 - tygesen@bbsyd.dk

Øster Herreds Seniorklub

Kontaktperson: - kksonne@jensen.mail.dk